Generalforsamling onsdag den 16. marts 2011


                      Valg af dirigent                            Jacob Dam                                      

                      Valg af stemmetællere                                  Ulf Rønne Hansen og Ole Lundbæk     


  1. Aflæggelse af beretninger, herunder kåring af Årets KIF’er og Årets Ildsjæl
    a. Fællesformanden                            Kjeld Lundbæk                                       
    b. Atletik/Petanque                             Gert Sørensen                    
    c. Badminton                                      Pia Grønvall
    d. Bordtennis                                      Ivan Hansen
    e. Fitness                                            Kirsten Sonne
    f. Fodbold                                          Ole Lundbæk                    
    g. Gymn./Folkedans                           Tommy Andersen              
    h. Håndbold                                       Yvonne Dam                     
    i. Skydning                                         Henrik Ipsen

    Årets KIF’er: Irene Ingvorsen
    Årets Ildsjæl: Henrik Harboe Jensen
    Udnævnelse af æresmedlem: Ole Lundbæk
     
  2. Forelæggelse af det reviderede regnskab  Irene Ingvorsen
    Patrick Andersen spurgte, hvorfor der var afdraget ekstraordinært 200.000 kr., hvortil Irene svarede, at FU ønskede at nedbringe et rentetungt banklån i Danske Bank, og at der samtidig var givet mulighed for at overtrække driftskontoen. Dette havde dog ikke været aktuelt i 2010.
    Godkendt uden andre bemærkninger                     
     
  3. Behandling af indkomne forslag
    Atletikudvalget skifter navn til Petanque & Motion
     
  4. Fremlæggelse af budget for 2010, herunder kontingenter
     
  5. Valg af forretningsudvalg

    a. Formand                                         1 år
    Kjeld Lundbæk                                  Genvalgt      

    b. Øvrige medlemmer
    Ivan Hansen, næstformand                2 år                Genvalgt
    Irene Ingvorsen, kasserer                   ikke på valg
    Ulla Ipsen                                           2 år                Genvalgt
    Jacob Kofod Dam                              ikke på valg.


    c. Suppleanter
    Keld Mortensen                                 1 år                Genvalgt                            
    Kenny Nielsen                                    1 år                Genvalgt      
     
  6. Valg af revisorer og revisorsuppleant
    Poul Kofod                                        ikke på valg                       
    Ulf Rønne Hansen                             2 år                Genvalgt
     
  7. Suppleant: Dan Madsen                     1 år                Genvalgt      
     
  8. Orientering om valg af medlemmer til aktivitetsudvalgene

    ATLETIK
    Gert Sørensen (2), Tommy Andersen og Bjarne Hansen (2)

    BADMINTON:
    Pia Grønvall, Mickey Janum, Lone Kristoffersen (1) og
    Martin Kofoed-Hansen (2)
    Philip Kjellberg fratrådte i valgperioden og blev afløst af Lone Kristoffersen

    FODBOLD:
    Kim Hansen (2), Laila Ingildsen, Ole Lundbæk, Keld Kofoed, Knud Erik Biller Hansen (NY/2) og John Koch Jensen (NY/2)

    GYMNASTIK:
    Tommy Andersen (2), Keld Olsen (2), Carina Højegaard, Heidi Sørensen, Lone Kristoffersen og Camilla Rasmussen (NY/2)

    HÅNDBOLD:
    Dennis Raun, Lars Andersen, Mie Kofod Hansen, og Yvonne Dam (2). Suppleant: Louise Marcher Jørgensen (1)
    Udvalget reduceres med ét medlem

    SKYDNING:
    Henrik Ipsen (1), Benny Knudsen (2), Henrik Harboe Jensen (2), Tom Jørgensen, Michael Stub-Holm og Stig Kofod (supp., 1 år)
    Udvalget reduceres til 5 medlemmer.

    FITNESS: Kirsten Sonne, Nina Sonne, Irene Dunker, Marianne Nissen (NY/2), Pia Johansen (1), Anette Fediøw (1) og Lissi Jensen (2). Suppleanter: Benny Statager (NY/1) og Jytte Jensen (NY/1)
    Leif Risgaard Jensen fratrådte i valgperioden og blev afløst af Anette Fediøw

    BORDTENNIS: Egon Mogensen (turneringsleder) (1 år)








    Flg. udvalgsmedlemmer er afgået ved udgangen af 2009:
    Atletik/petanque: Ingen
    Badminton: PhilipKjellberg
    Fitness: Leif Risgaard Jensen og Line Jørgensen
    Fodbold: Kristian Ager
    Gymnastik: Torben Hansen, Margit Rasmussen ogVibeke Dellgren    
    Håndbold: Bettina Pedersen og Hanne Bager
    Skydning: Jan Erik Hansen



     
  9. Eventuelt
    Kort debat om fremtiden efter lukningen af skolen.
    KL erklærede sig parat til at inddrage KIF i arbejdet.
    Søndag den 27. marts kl. 14 holdes der et møde i samme anledning på Lindevej

    KL afsluttede mødet med at takke alle for det udførte arbejde i 2010.
    Vingaver blev overrakt til dirigenten og de to revisorer

    Generalforsamlingen havde samlet ca. 30 deltagere.
     
 
Kjeld Lundbæk
Klemensker IF / formand Henrik Schwarz mobil 20214753 / Bank 4720-0001184431